Domowa soda dobra na wszystko!

Domowa soda

Soda to popularny składnik, który można spotkać w niemal każdej kuchni. Ma ona jednak wiele innych zastosowań poza gotowaniem. Jak zatem można wykorzystać sodę w domu.

Czym jest soda?

Soda oczyszczona to substancja chemiczna o chemicznym wzorze NaHCO3, czyli wodorowęglan sodu. Soda wykorzystywana jest przy produkcji wielu artykułów spożywczych, także bezpośrednio w domu, na przykład do pieczenia ciast. Jest także składnikiem wielu detergentów i środków czystości. Posiada ona także łagodne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze, pozostając przy tym bezpieczna w użyciu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że typowa soda kuchenna nie najlepiej nadaje się do przedstawionych zastosowań. Nie dość, że jest znacznie droższa od sody gospodarczej, to zwykle jest też mniej wygodna w użyciu. Zdecydowanie lepiej użyć czystej sody czyszczącej, najlepiej naturalnego pochodzenia, dostępnej zarówno w formie proszku, jak i w płynie.

Jedynie używając wysokiej jakości czystej sody czyszczącej naturalnego pochodzenia, zapewni nam nie tylko jej skuteczność ale i bezpieczeństwo dla nas, naszych najbliższych, zwierząt i roślin domowych oraz dla środowiska.

Jak zatem możemy wykorzystać moc czystej sody w naszym domu?

Plamy na ubraniach

Jeśli na twoim ubraniu pojawiła się plama, spróbuj nałożyć na nią pastę z wody oraz sody (2 łyżki sody + 1 łyżka wody, opcjonalnie, dodać można także 1 łyżkę octu). Pozostaw pastę na ok pół godziny na plamie, a następnie wypierz daną rzecz w pralce. Dla silniejszego efektu odplamiającego, plamę można spryskać octem przed uruchomieniem prania.

Plamy na meblach

Soda to również doskonały środek do usuwania plam z mebli tapicerowanych. Na świeżą plamę należy nałożyć nieco sody i odczekać kilka godzin. Następnie plamę należyt przetrzeć mokrą szmatką, ręcznikiem lub gąbką. Podobnie jak w przypadku plam na dywanie, upewnij się najpierw, że tkanina na Twoim meblu może być czyszczona w ten sposób.

W łazience

Soda (także np. z dodatkiem octu) doskonale sprawdza się jako środek do czyszczenia łazienki i to od podłogi, aż przez ceramikę, umywalkę i ubikację.

Do generalnego czyszczenia, najlepiej przygotować pastę z sody. Wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej do miski i zalej odrobiną wody, a następnie wymieszaj do konsystencji rzadkiej pasty. Nałóż pastę na zabrudzenia, po czym przetrzyj mokrą gąbką. Pastą także można również czyścić fugi, po jej naniesieniu należy odczekać kilka minut, po czym wyszorować je szczoteczką. Resztki pasty należy zmyć ciepłą wodą.

Soda w połączeniu z octem sprawdza się także znakomicie jako naturalny środek do zmywania osadów z kamienia z armatury i kafelków. Dodatkową korzyścią jest fakt, że kombinacja tych składników posiada łagodne działanie dezynfekujące.

Wsypanie kilku łyżek stołowych sody do wnętrza toalety również pomoże usunąć żółty nalot, bez uciekania się do drażniących zapachem, chlorowych żeli do toalety. Można także zadbać o odpływy (umywalki, toalety czy wanny) wlewając najpierw mieszaninę sody oczyszczonej z octem (w proporcji 3:1), a po kilku minutach spłukując ją kilkoma litrami wrzątku. To o tyle warty zastosowania sposób, że w przeciwieństwie do wielu silnych, żrących środków, kombinację sody z octem można stosować do instalacji z aluminiowymi syfonami bez ryzyka ich uszkodzenia. Dodatkowo, soda znakomicie usuwa przykre zapachy, nierzadko pojawiające się w niedrożnych odpływach.

W kuchni

Soda sprawdzi się znakomicie także do czyszczenia kuchni, także w towarzystwie kwasku cytrynowego i octu. Tymi składnikami można wyczyścić niemal wszystkie urządzenia AGD (piekarnik, lodówkę, mikrofalówkę), a także zlew czy blat kuchenny.

Przypalenia na płycie kuchennej, w piekarniku, na blachach do pieczenia czy w garnkach i naczyniach usuwamy posypując je grubą warstwą sody i spryskując nieco wodą. Po kilku-kilkunastu minutach, zabrudzenia należy zetrzeć mokrą gąbką. Dla połysku, na koniec warto spryskać powierzchnię octem i wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Soda czyszcząca to również znakomity środek do skutecznego i bezpiecznego czyszczenia blatów kuchennych, okapów oraz drewnianych przyborów kuchennych i desek do krojenia. Soda świetnie sprawdzi się także w czyszczeniu pojemników i spieniaczy do mleka.

Czy wraz z najbliższymi korzystacie z bidonów i butelek na wodę i napoje?

To doskonały pomysł, aby być przyjaznym dla środowiska i minimalizować ilość odpadów. Koniecznie trzeba jednak zadbać o to, aby używane przez nas naczynia były higienicznie czyste i bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej zatem regularnie je czyścić, a w tym znakomicie sprawdzi się właśnie soda. Naczynia odporne na wysoką temperaturę (np. termosy czy metalowe butelki) zasypujemy kilkoma łyżeczkami sody i zalewamy na kilka minut wrzątkiem. Dla lepszego efektu, warto naczynie zamknąć i nim wstrząsnąć. W przypadku mniej odpornych naczyń, wrzątek zastępujemy po prostu ciepłą wodą. Taki zabieg nie tylko usunie osady np. z kawy i herbaty ale dodatkowo skutecznie usunie wszelkie zapachy a także delikatnie zdezynfekuje naczynia.

Jak odetkać zapchany zlew?

Podobnie jak w przypadku odpływów w łazience, wystarczy wlać do zlewu sodę oczyszczoną wraz z octem (w proporcji 3:1), a po kilku minutach spłukać ją wlewając kilka litrów wrzątku.

Ramy okienne

Nieczyszczone ramy okienne zmieniają często pokrywają się nalotem, a swój kolor zmieniają na żółty. W takiej sytuacji warto skorzystać z domowej mieszanki, usuwającej zabrudzenia. Wystarczy do tego przygotować szklankę czystej sody oczyszczonej, nieco wody oraz ściereczka lub miękka gąbka. Sodę wymieszaj z wodą, a tak powstałą pastę nałóż na ramę okna. Następnie delikatnie szoruj ramę gąbką lub ściereczką, usuwając zabrudzenia. Soda oczyszczona to bardzo skuteczny środek, który rozpuszcza osady i przywraca oryginalny kolor ramy okiennej.

Doniczki

Czysta soda sprawdza się także znakomicie w czyszczeniu doniczek, nie szkodząc przy tym roślinom. Aby porządnie wyczyścić donicę, należy wsypać łyżkę sody na wilgotną gąbkę, wytrzeć powierzchnię doniczki (szorując w miejscach zabrudzeń), po czy całość należy spłukać ciepłą wodą.

Odświeżanie butów

Wyjątkowo przydatna spośród właściwości sody oczyszczonej jest jej zdolność pochłaniania intensywnych i drażniących zapachów. Z powodzeniem możemy użyć sody zapach. Wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do każdego buta, pozostawić na noc, a następnie wytrzepać dokładnie proszek z wnętrza butów.
Dodatkowo, soda czyszcząca sprawdzi się znakomicie w przywracaniu koloru białym gumowym podeszwom w trampkach. Nanieś nieco sody na zwilżoną wodą szczoteczkę lub gąbkę i wyczyść zabrudzoną powierzchnię.

Soda oczyszczona jako środek na karaluchy

Zdecydowanie mniej znanym zastosowaniem sody jest jej użycie jako naturalny środek przeciw karaluchom. Wystarczy zmieszać sodą w proszku z cukrem i wyłożyć tę mieszankę w miejscu występowania owadów. Cukier przyciągnie karaluchy, a zjedzeniu mieszaniny, połączona z ich kwasem żołądkowym soda soda zacznie wytrącać gaz, który zabije robaki od środka.

Pochłanianie zapachów w lodówce

Jeśli zdarza się, że któryś z produktów w twojej lodówce zbyt intensywnie pachnie, (np. czosnek, cebula, dojrzewające sery czy produkty wędzone), również warto użyć sody. Aby zneutralizować i ograniczyć rozprzestrzenianie się zapachu w całej lodówce, wystarczy umieścić na półce pojemniczek z sodą oczyszczoną, która skutecznie zneutralizuje zapachy.

Czyszczenie srebrnej zastawy

Zarówno srebrną zastawę stołową, jak i biżuterię czy dodatki możemy wyczyścić z nalotu i zabrudzeń za pomocą sody oczyszczonej i octu. Należy w niewielkim pojemniku wymieszać wodę, sodę i ocet w proporcji 1:1:1. Zwykle wystarczy łyżka każdego ze składników. W takiej mieszaninie należy zanurzyć srebrny przedmiot na 15 minut. Po jego wyjęciu, wystar, po czym wyjmuj i opłucz pod bieżącą wodą. To powinno skutecznie zlikwidować ciemny nalot ze srebra.

Soda oczyszczona do ciętych kwiatów

Żywotność ciętych kwiatów jest stosunkowo krótka, jednak możemy przedłużyć ją, wsypując do wazonu odrobinę sody oczyszczonej.

Oprysk na rośliny

Soda ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i antybakteryjne polecana jest jako składnik domowej mieszanki do oprysków roślin. Łyżeczkę sody oczyszczonej należy rozpuścić w jednym litrze wody. Aby profilaktycznie chronić rośliny przed rozwojem pleśni i grzybów, a także ograniczyć obecność szkodników, warto spryskać rośliny takim roztworem raz na dwa tygodnie. W ten sposób możemy uniknąć konieczności stosowania sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin.

Słoiki

Z uwagi na właściwości czyszczące, odkażające oraz likwidujące zapachy, soda oczyszczona sprawdza się znakomicie w czyszczeniu słoików na przetwory. Zarówno szklane słoiki, jak i wieczka, należy wypłukać (i w razie potrzeby wyszorować) w gorącej wodzie z dodatkiem kilku łyżek sody.

Polub nas: