Chroń bukszpan przed szkodnikami. Naturalnie!

Gdy wiosenne dni stają się cieplejsze, do życia budzą się nie tylko rośliny, lecz także szkodniki, siejące spustoszenie. Niektóre gatunki szkodników, szczególnie zagrażają bukszpanom, żywiąc się świeżymi pędami i zamieniając je w suche łodygi. Dla bukszpanów, najgroźniejszym wiosennym szkodnikiem jest ćma bukszpanowa. Na szczęście, istnieje prosty i naturalny sposób aby się jej pozbyć.

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny gatunek, w Polsce po raz pierwszy zaobserwowany w 2012 roku. W ciągu zaledwie kilku lat, gatunek ten stał się poważnym problemem w naszych ogrodach. Insekt ten żeruje od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, żywiąc się głównie .

W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją dopiero w 2012 roku. W tak krótkim czasie ćma bukszpanowa stała się wrogiem ogrodników. Insekt składa jaja od początku wiosny aż do późnej jesieni, a żarłoczne larwy żywią się zarówno liśćmi, jak i młodymi pędami bukszpanu, znacząco osłabiając roślinę. Nierzadko kończy się to całkowitym uschnięciem rośliny.


Jak rozpoznać zainfekowaną roślinę?

Larwy ćmy bukszpanowej po wykluci mierzą ok 1-2mm, lecz szybko (w ciągu ok 4 tygodni) rosną do ok 4,5cm długości. Gąsienice są jasnozielone, w czarno białe wzdłużne paski, z czarną głową. Z biegiem wzrostu, ich ciała stają się bardziej brązowe. Niestety, te szkodniki mogą być trudne do zauważenia, gdyż kryją się w gęstwinie liści bukszpanu.
Obecność szkodnika możemy rozpoznać obserwując krzewy. Pierwszą oznaką ich obecności jest biała pajęczyna pomiędzy liśćmi i gałązkami, a także liście z poobgryzanymi krawędziami. Gdy tylko zauważymy takie symptomy, należy działać szybko, gdyż larwy ćmy bukszpanowej rozwijają się szybko i są bardzo żarłoczne.

Prosto, skutecznie i naturalnie


Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem? Niezwłocznie po zauważeniu oznak żerowania ćmy bukszpanowej, należy podjąć działania mające na celu jej zwalczanie. Warto zastosować domowe opryski, przygotowane ze składników, jakie zwykle posiadamy w kuchni. Sprawdzonym sposobem jest m.in. oprysk z roztworu sody czyszczącej. Do litrowej butelki z wodą, należy wsypać łyżkę stołową sody oczyszczonej (lub gotowego roztworu sody w płynie), do której można dodać niewielką ilość (łyżeczkę do herbaty) płynu do mycia naczyń (najlepiej ekologicznego, naturalnego i w pełni biodegradowalnego). Tak przygotowany roztwór należy wymieszać, a następnie rozpylić na krzewy bukszpanu.

Jako, że ćma bukszpanowa jest najbardziej aktywna w nocy, gdy jej larwy żerują, opryskiwanie powinno odbywać się późnym wieczorem. Po oprysku warto obserwować krzewy i w razie potrzeby, powtórzyć oprysk po kilku dniach. Oprysk z roztworu sody jest tani i skuteczny, pozostając przy tym bezpiecznym dla roślin i zwierząt domowych. Dlatego też, sposób ten powinien być naszym pierwszym wyborem zanim sięgniemy po typowe, komercyjne insektycydy.
Roztwory sody doskonale sprawdzają się także przy zwalczaniu infekcji grzybiczych na roślinach ogrodowych i domowych.
Używany roztwór sody nie powinien być ani zbyt mocny ani stosowany zbyt często, z uwagi na wysoką zawartość sodu, który w nadmiarze może zaszkodzić roślinom.
Warto, aby w trosce o rośliny i środowisko, do oprysku użyć czystej sody, naturalnego pochodzenia (węglan wapnia). Należy bezwzględnie wystrzegać się silnych środków sodowych (w tym sody kaustycznej), gdyż nie jest ona bezpieczna ani dla użytkownika ani dla środowiska.

Polub nas: