Wiosenne porządki w Twoim ogrodzie

Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, w oczekiwaniu na prawdziwą wiosnę, warto zabrać się za porządki w swoim ogrodzie.

Jesienne i zimowe miesiące z pewnością mogą odcisnąć swe piętno na naszych donicach, meblach czy małej architekturze ogrodowej. Błoto, kurz, pozostałości roślin czy biofilm wymagają usunięcia abyśmy cieszyli się długo czystymi i zadbanymi powierzchniami i przedmiotami w ogrodzie.

Meble i konstrukcje ogrodowe

W okresie jesienno-zimowym, meble drewniane najlepiej przechowywać pod dachem (np. w garażu). Niestety, nie każdy ma taką możliwość (tym bardziej w przypadku np. konstrukcji drewnianych huśtawek czy ogrodzeń), a drewniane przedmioty poddane działaniu wilgoci, mogą z czasem pokryć się warstwą biofilmu, glonów i innej materii organicznej. Aby zanieczyszczenia te nie wniknęły zbyt głęboko, warto drewno nie tylko zabezpieczyć odpowiednimi środkami, lecz także przede wszystkim, dokładnie oczyścić przed wiosenno-letnim sezonem.
W trosce jednak o środowisko oraz zdrowie naszych domowników (w tym także zwierząt domowych), jak i roślin, warto do czyszczenia użyć naturalnych środków.

Niedrogim, skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym środkiem jest naturalna, czysta soda czyszcząca. Środek ten, znajdujący wiele zastosowań w każdym domu, sprawdzi się także doskonale w czyszczeniu drewnianych przedmiotów i konstrukcji w ogrodzie.

Do wyczyszczenia powierzchni drewnianych, np. konstrukcji leżaków czy stołów, wystarczy wymieszać sodę w proszku z ciepłą wodą w proporcji ok 1 łyżki stołowej na 1 litr wody (ok 22ml na 1 litr wody w przypadku użycia sody w płynie) i przetrzeć czyszczone powierzchnie gąbką lub szmatką, a następnie spłukać powierzchnię czysta wodą.

Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom, ciepły roztwór sody doskonale sprawdza się w oczyszczaniu z osadów i biofilmu ceramicznych i kamiennych donic, kamiennych i betonowych płyt tarasowych i chodnikowych. W przypadku uporczywych zabrudzeń, możemy użyć szczoteczki.

Uniwersalny środek jakim jest soda, sprawdzi się także w czyszczeniu mebli z tworzyw, np. plastikowych krzeseł lub mebli z tzw. technorattanu. Aby nie porysować ich delikatnej powierzchni, posyp sodą oczyszczona mokrą gąbkę, aby uzyskać pastę. Stworzony łagodny środek czystości poradzi sobie z osadami i zabrudzeniami, nie rysując przy tym powierzchni.

Roztwór sody czyszczącej poradzi sobie także z zabrudzeniami co raz popularniejszych tzw. żagli ogrodowych, czyli rozpinanych nad tarasami tkanin, zapewniających w lecie kojący cień.

Warto, aby w trosce o rośliny i środowisko, do czyszczenia używać czystej sody, naturalnego pochodzenia (węglan wapnia). Należy bezwzględnie wystrzegać się silnych środków sodowych (w tym sody kaustycznej), gdyż nie jest ona bezpieczna nie tylko dla użytkownika, lecz także dla czyszczonych powierzchni, jak i dla środowiska.

Grille


Aby w pełni cieszyć się z wiosennych i letnich spotkań przy grillu, warto zadbać o jego czystość. Osady z popiołu, tłuszczu i przypalonych resztek jedzenia, mogą skutecznie zniechęcić do kolejnego posiłku.
W przypadku środka do czyszczenia grilla, zdecydowanie najlepiej wybrać produkt nie tylko renomowanej marki i o sprawdzonej skuteczności. Warto unikać płynów, które po rozpyleniu spłyną po całej konstrukcji grilla, co może nierzadko doprowadzić do uszkodzenia farby na mniej odpornych elementach, jak nóżki czy uchwyty, w tym tych drewnianych czy plastikowych. Zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej użyć środka w formie gęstej pianki, która dzięki swojej konsystencji, zamiast szybko spływać, pozostawiona na chwilę skutecznie rozpuści osady i zabrudzenia. Nie zapomnijmy także, po umyciu i wyszorowaniu elementów grilla, dokładnie spłukać je (najlepiej ciepłą) wodą, celem usunięcia resztek środka czyszczącego.
Nie należy używać środków nieprzeznaczonych do grilli, takich, jak np. spraye antykorozyjne, odtłuszczacze techniczne czy zmywacze do części samochodowych. Mimo, iż mogą skutecznie usunąć część osadów, mogą przy w wyższej temperaturze wydzielać szkodliwe gazy i z pewnością nie powinny mieć kontaktu z żywnością.
Do mycia obudów grilli, a także blatów czy też innych elementów „kuchni letnich”, można użyć uniwersalnych środków czyszczących, warto jednak zwrócić uwagę, aby były nie tylko wysokiej jakości, lecz także były ekologiczne.

Polub nas: