Jak przygotować ubrania i sprzęt na wędrówki w zmiennej pogodzie?

Lubisz spędzać czas aktywnie, na świeżym powietrzu? Jesteś amatorem joggingu, długich spacerów po lesie, a może górskich wędrówek? Bez względu na porę roku, pogoda może spłatać nam figla.
Nie ważne, czy to zimowy marsz ośnieżonym szlakiem, wiosenno-jesienne błoto na leśnej ścieżce czy też niespodziewany letni deszcz, warto aby nasze buty, ubrania i sprzęt turystyczny były możliwie najlepiej zabezpieczone przed przemakaniem, najlepiej dzięki zastosowaniu prawidłowej impregnacji.

Przygotowanie

Zanim użyjemy środka impregnującego, powierzchnię należy odpowiednio przygotować.

Buty warto wyprać (oczywiście, jeśli jest to możliwe, np. w przypadku butów sportowych do biegania). Aby dodatkowo nadać pranym butom świeżości, można dodać do prania specjalny dodatek, który usunie przykre zapachy i wydłuży świeżość butów. W przypadku cięższych butów trekkingowych oraz butów skórzanych, w przypadku których pranie nie wchodzi w rachubę, najlepiej porządnie wyczyścić je z zewnątrz łagodnym środkiem czyszczącym przy pomocy szczoteczki lub/i gąbki, a następnie spłukać letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia (nie stawiając ich jednak przy źródle ciepła, gdyż zbyt szybkie schnięcie może uszkodzić klejone łączenia, a przegrzana skóra może popękać). Jeśli wkładki można wyciągnąć, najlepiej wyprać je w pralce wraz ze środkiem odświeżającym.

Tekstylia, takie jak softshelle, hardshelle, wiatrówki, kurtki przeciwdeszczowe, stuptuty, spodnie trekkingowe, rękawice, opończe, pokrowce, torby, plecaki itp., należy wyprać, koniecznie jednak stosując się do wskazań na etykiecie. Pamiętajmy, że większość tego typu tekstyliów wykonana jest z włókien sztucznych oraz tkanin technicznych i może być prana wyłącznie w niskich temperaturach oraz nie powinna być suszona w suszarce bębnowej. Tekstylia te najlepiej wyprać w łagodnym detergencie, przy czym większe zabrudzenia można spróbować usunąć przed właściwym praniem. Dodatkowo, przedmioty z założenia przeznaczone do ochrony przed deszczem i wilgocią, można od razu zaimpregnować w trakcie prania, używając odpowiedniego środka impregnującego, dodawanego do przegrody na płyn do płukania.

Przedmioty i tekstylia nie nadające się do prania (np. duże plecaki, torby, namioty itp.), należy wyczyścić, podobnie jak buty trekkingowe, używając gąbki i/lub miękkiej szczoteczki oraz łagodnego detergentu.

Impregnacja

Kolejnym krokiem (chyba, że w przypadku niektórych tekstyliów użyliśmy już impregnatu do prania), jest impregnacja powierzchni.

Na czyste i suche powierzchnie powinniśmy starannie nanieść odpowiedni preparat. Niestety, dostępne w handlu impregnaty różnią się ne tylko ceną czy skutecznością. Większość z nich posiada w swoim składzie drażniące rozpuszczalniki (dające charakterystyczny, gryzący zapach), a także szkodliwe dla środowiska związku fluoru. Dlatego też, w trosce o własne zdrowie, jak o środowisko, powinniśmy zdecydowanie wystrzegać się produktów zawierających tzw. PFC (fluorowęglowodory/perfluorowęglowodory) i używać wyłącznie produktów oznaczonych jako PFC-Free, o składzie bardziej przyjaznym naturze, często opartych o naturalne woski.
Dodatkowo, w przypadku impregnowania dużych powierzchni, zamiast najczęściej spotykanych aerozoli w puszkach, warto użyć środka rozpylanego z butelki z pompką. Środek taki można nanieść bezpośrednio na tkaninę lub zwilżyć nim gąbkę lub szmatkę i dokładnie zabezpieczyć tkaninę. Forma taka jest też dużo wygodniejsza w użyciu we wnętrzach, gdy np. nie mamy możliwości wykonać impregnacji na zewnątrz lub pomieszczenie jest słabo wentylowane.

W zależności od użytego preparatu oraz zabezpieczanego przedmiotu, impregnację możemy zastosować w kilku warstwach (czekając aż poprzednia warstwa wyschnie) lub powtarzać zabieg co jakiś czas (w szczególności, po praniu).

Prawidłowo zaimpregnowane buty odzież czy wyposażenie będą nie tylko wodoodporne lecz także łatwiej będzie zachować je w czystości. Zabezpieczona powierzchnia bowiem odpycha nie tylko wodę, lecz także utrudnia osadzenia się błota oraz powstawanie plam.

Pamiętajmy także, że impregnować warto nie tylko buty sportowe czy turystyczne. Dobrej jakości impregnaty, z powodzeniem nadają się do codziennego obuwia, także skórzanego, a regularne ich stosowanie, zabezpieczy je przed przemakaniem i zabrudzeniami.

Dzięki stosowaniu prawidłowej impregnacji, buty, odzież i sprzęt turystyczny posłużą nam dłużej, podążając za trendem Less Waste, a korzystanie przy tym bardziej ekologicznych środków (takich jak impregnaty 100% PFC-Free), będzie naszą małą cegiełką, jaką dołożymy do ochrony natury.

Polub nas:
Może cię zainteresować: