Bawełniana bluza w wymarzonym kolorze? To proste!

Gdy trudno nam znaleźć jakąś część garderoby w wymarzonym kolorze lub gdy chcemy dać ulubionemu ubraniu drugie życie, warto sięgnąć po barwniki do tkanin, które pozwolą nam pofarbować je na niemal dowolny kolor.

Prezentujemy tu krótki przykład, jak zmienić kolor bawełnianej bluzy.

Co będzie potrzebne:

 • biała lub jasna bluza wykonana w 100% z bawełny lub z materiału mieszanego z dużym udziałem bawełny (minimum 50%, lecz im większy udział naturalnych włókien tym intensywniejszy kolor materiał uzyska po zabiegu farbowania)
 • opakowanie barwnika SIMPLICOL Intensiv w wybranym kolorze (tu użyliśmy barwnika w kolorze Leśnej Zieleni)

Oto, jak w prosty sposób zafarbować bluzę w pralce:

 1. Najpierw upewnij się, że twoja pralka jest czysta i wolna od osadów. Barwnik nie zabrudzi pralki ani nie osadzi się w jej wnętrzu, pod warunkiem że nie ma w niej osadów i tzw. biofilmu. Warto przed farbowaniem wyczyścić pralkę dobrej jakości środkiem, wraz z przetarciem gumowego kołnierza oraz szufladki na detergenty, gdzie najczęściej powstają osady.
 2. Następnie należy przygotować rzecz, którą chcemy farbować. Najlepiej, aby była czysta i pozbawiona plam. Jeśli chcemy pofarbować używaną, spraną, przypadkowo zafarbowaną, zszarzałą lub zażółconą część garderoby, można wcześniej zastosować odbarwiacz, który powinien rozjaśnić tkaninę (pamiętajmy jednak, że środek taki może odbarwić również kolorowe wzory i elementy ozdobne). Jeśli bluza zawiera np. sznurki, ściągacze czy inne elementy, których nie chcemy farbować, a które da się usunąć, usuwamy je przed farbowaniem.
 3. Farbowaną rzecz wrzuć do pralki (może być wywrócona na lewą stronę ale nie jest to konieczne). Poza instrukcją (którą warto przeczytać), w opakowaniu barwnika Simplicol Intensiv znajdziemy buteleczkę z barwnikiem oraz woreczek z utrwalaczem koloru. Zarówno buteleczkę (po odkręceniu nakrętki) jak woreczek (po odcięciu górnej części wg nadrukowanej linii, stawiamy wewnątrz bębna pralki, na leżących tam tekstyliach. Ruch obrotowy bębna sprawi, że zarówno barwnik, jak i utrwalacz równomiernie rozprowadzą się po tkaninie. Nie dodajemy do prania detergentu ani płynu do płukania.
 4. Uruchom standardowy program prania o temperaturze 40 stopni, bez prania wstępnego i o zalecanym czasie trwania ok 90 minut.
 5. Po zakończonym cyklu prania, należy wyjąc z pralki butelkę i torebkę, a następnie jednokrotnie wyprać zafarbowaną rzecz wraz ze standardowym detergentem (zgodnie z wytycznymi na etykietce).
 6. Gotowe! Teraz możesz cieszyć się odnowioną bluzą w wymarzonym kolorze!

Aby dłużej cieszyć się kolorem swoich ubrań (zarówno tym oryginalnym, jak i osiągniętym dzięki farbowaniu), najlepiej prać je ręcznie. Jednak mało kto ma na to czas. Dlatego najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad czyszczenia odzieży w pralce. Oto najistotniejsze z nich:

 • Pamiętaj, aby nigdy nie prać tkaniny w temperaturze wyższej niż wskazuje metka.
 • Przed włożeniem ubrań do bębna pralki warto wywrócić je na lewą stronę
 • Należy mieć na uwadze, że im dłuższy cykl prania, tym więcej barwnika się wypłukuje, dlatego wybieraj najkrótszy możliwy program.
 • Nie susz odzieży na słońcu – to prosta droga do wypłowienia (szczególnie ciemnych) tkanin.
Polub nas: