Farbowanie tenisówek na ulubiony kolor techniką ombré.

Dzięki tej technice, można uczynić niepowtarzalnymi proste, białe materiałowe trampki!

„Te buty są stworzone do chodzenia!” i są również modne! Możesz z łatwością samodzielnie pofarbować buty za pomocą barwników do tkanin Simplicol Expert. W tym poradniku pokażemy, jak to zrobić krok po kroku. Do dzieła!

Czego potrzebujesz?

  • dwóch misek lub prostokątnych plastikowych pojemników
  • dużej łyżki lub szczypiec
  • pary białych, materiałowych tenisówek / snickersów (najlepiej czystych i pozbawionych plam)
  • jednego opakowania barwnika do tkanin Simplicol Expert w wybranym kolorze (w prezentowanym przykładzie użyto koloru „Bluszczowa Zieleń”
  • jednego opakowania utrwalacza do barwników do tkanin Simplicol
  • wazeliny
  • jednorazowych rękawiczek ochronnych
1. W pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie akcesoria do farbowania i w razie potrzeby zabezpieczyć miejsce pracy przed zabrudzeniem.
2. Usuń sznurowadła z butów. Jeśli to możliwe, można także wyjąć luźne wkładki.
3. Aby biała podeszwa i biały nosek nie pobrudziły się, należy je dokładnie natłuścić wazeliną (można ją rozprowadzić np. ręcznikiem papierowym).
4. Następnie, należy rozpuścić barwnik Simplicol Expert w 6 litrach wody o temperaturze 60°C (właściwą temperaturę można uzyskać np. wlewając do 4 litrów wrzątku 2 litry chłodnej wody z kranu). Barwnik należy dokładnie rozmieszać w wodzie.
5. Do tak przygotowanej kąpieli farbiarskiej powoli zanurz buty na pożądaną głębokość. Następnie, po ok 30 sekundach…
6. …powoli wyciągnij buty z roztworu. Dzięki takiej technice osiągniesz płynne przejście kolorystyczne z efektem ombré.
7. W kolejnym kroku należy wypłukać buty pod kranem z bieżącą wodą. Płucz tak długo, aż woda zrobi się czysta, bez śladów barwnika (ma to za zadanie wypłukać część barwnika, który się nie wchłonął. Następnie przechodzimy do utrwalenia koloru.
8. W tym celu należy dodać utrwalacz do 8 litrów zimnej wody i zanurzyć buty w tym roztworze na 15 minut. W międzyczasie należy obróć jeden raz (podeszwy skierowane do góry, a utrwalacz wniknął w cały materiał).
9. Pozwól butom powoli wyschnąć (staraj się nie stawiać ich bezpośrednio przy silnym źródle ciepła, gdyż mogą ulec uszkodzeniu). Gdy buty wyschną, załóż z powrotem sznurowadła (i wkładki, jeśli były wyciągnięte przed farbowaniem) – a tenisówki będą gotowe, prezentując barwy i wzór charakterystyczny dla techniki ombré.
Porada:
Tak przygotowaną już kąpiel farbiarską możesz wykorzystać do zafarbowania kolejnej rzeczy, jak choćby koszulki, torby tekstylnej czy skarpetek (pamiętaj jednak, aby utrzymać temperaturę roztworu na poziomie 60 stopni. W wypadku, gdy roztwór wystygnie, nie rozcieńczaj go, możesz odlać i podgrzać np. w garnku jego część i z powrotem wymieszać. Przydatny okaże się tu także termometr kuchenny). Sprawdź, jakimi innymi technikami można farbować tekstylia, a z pewnością znajdziesz inspiracje!

Całą gamę kolorów barwników do tkanin Simplicol Expert, wraz z niezbędnym utrwalaczem, kupisz tutaj.

Polub nas: