Kreatywne techniki farbowania tkanin: Shibori

Gdy już zapoznasz się z podstawami stosowania techniki farbowania Tie-Dye, możesz poeksperymentować z różnymi wzorami.

Shibori to (w uproszczeniu) japońska forma batiku. Tutaj możliwości zwijania, skręcania i wiązania tkaniny też są różnorodne. Pokazujemy wyjątkowo szybkie przygotowanie T-Shirta techniką shibori.

Potrzebne będą

  • miska i miarka
  • wybrany barwnik do tkanin Simplicol Expert
  • utrwalacz do farby Simplicol
  • rękawice gumowe
  • gumki recepturki
  • biała koszulka bawełniana, np. typu T-shirt

Przygotowanie materiału

1. Czystą i pozbawianą plam (lub po prostu nową, ale jednokrotnie przepraną) koszulkę zwiń w kulkę i mocno pościągaj obwiązując ją gumkami.

2. Wlej do miski lub innego pojemnika ok 1-1,5l gorącej wody (temperatura kąpieli barwiącej powinna wynosić ok 60℃) i rozpuścić w niej barwnik do tkanin Simplicol. Roztwórz dobrze wymieszaj.

3. Włóż koszulkę do roztworu na ok 30 minut. Im dłuższy czas farbowania, tym intensywniejszy uzyskamy kolor.

4. Wyciągnij koszulkę z roztworu i wypłucz nadmiar barwnika czystą wodą.

5. Przygotuj roztwór letniej wody z utrwalaczem do farb Simplicol, po czym zanurz w nim farbowaną koszulkę na 15-20 minut.

6. Jeszcze raz wypłucz koszulkę w czystej wodzie, po czym wypierz w zwykłym detergencie (za pierwszym razem najlepiej pojedynczo lub z ciemniejszymi ubraniami).

Sam proces farbowania przebiega tak samo jak opisano w artykule o podstawach farbowania barwnikami z serii Simplcol Expert.

Porady:
– im wyższa zawartość sztucznych włókien w tkaninie, tym mniej intensywnie zafarbuje się dana tkanina.
– zawartość sztucznych włókien przy farbowaniu barwnikiem Simplicol Expert, nie powinna przekraczać 50% składu tkaniny.
– nici, szwy, taśmy, lamówki, nadruki, guziki i ozdoby, wykonane z innych materiałów niż bawełna, mogą zafarbować słabiej lub w ogóle nie przyjąć koloru barwnika.
– tkaniny zużyte (np. z trwałymi przebarwieniami od potu lub „wyświeconymi” miejscami) mogą nierównomiernie przyjmować nowy kolor.
– jeżeli weźmiemy T-shirt w kolorze brzoskwini lub beżu i czarną farbę do tkanin, uzyskamy interesujący efekt, podobny do wyblakłej czerni (jak na zdjęciu).

Polub nas: