Łatwe w użyciu i dostępne w szerokiej gamie kolorów barwniki do tkanin do domowego zastosowania, pozwalają oddać wodze fantazji, a dzięki kreatywnym technikom farbowania, stworzyć można unikatowe tkaniny w wymarzonych kolorach.
Przedstawiamy krótki poradnik, opisujący pierwsze kroki w stosowaniu jednej z najprostszych kreatywnych technik farbowania, znaną jako Tie-Dye (ang. zwiąż i zafarbuj).
Przygotowanie materiału
1. Najpierw w dowolnym stylu zwiąż ciuch albo tekstylia domowe. Użyj w tym celu np. opaski zaciskowej, mocnego sznurka lub klamerek, gumki albo ścisku modelarskiego.
W (mocno!) zaciśniętych miejscach tkanina nie zafarbuje się wcale albo tylko trochę. Dzięki temu powstanie jasny wzór na ciemno zafarbowanym materiale.
2. Im mniej materiału wystaje spod wiązania, im ściślej materiał jest zwinięty i pofałdowany, tym mniejszy wyjdzie wzór.
3. Miejsce związania pozostanie jasne na pofarbowanym materiale. Im bardziej regularne wybierzesz odstępy, tym bardziej regularny będzie efekt.
Przygotowanie kąpieli farbiarskiej
4. Najlepiej zacznij od przygotowania farby, miski i łyżki, przykryj podłogę i ubierz się w ubranie ochronne i rękawice gumowe.
5. Teraz przygotuj kąpiel z farbą. W przypadku barwników SImplicol Expert, farbuje się zawsze w temperaturze 60°. W tym celu wlej 4 l gotującej i 2 l zimnej wody do miski lub wiadra. Rozpuść farbę do tekstyliów do uzyskania odpowiednio głębokiej tonacji.
Przygotowanie kąpieli farbiarskiej
6. Włóż teraz związaną tkaninę do kąpieli z farbą i zafarbuj mieszając lub poruszając regularnie przez 1 godzinę.
7. Na koniec spłucz związaną tkaninę pod bieżącą wodą do momentu, kiedy woda będzie klarowna.
8. Aby twoje nowe dzieło nie wyblakło podczas późniejszego prania, możesz utrwalić farbę. W tym celu wlej 1 buteleczkę utrwalacza farby do tkanin simplicol na 8-10 l zimnej wody. Włóż związaną tkaninę na 15 min. do kąpieli z utrwalaczem.
9. Teraz możesz rozwiązać tkaninę i jeszcze raz ją spłukać wodą. Gotowe!
Farbowanie wieloma kolorami
Spróbuj zafarbować tkaninę wieloma kolorami. W tym celu musisz postępować po kolei, zaczynając zawsze od najjaśniejszego koloru.
– Związać tkaninę i zafarbować w najjaśniejszym kolorze (bez utrwalania).
– Rozwiązać wszystkie albo niektóre węzły. Ewentualnie uzupełnić o nowe węzły.
– Zafarbować w następnym co do jasności kolorze (nieco ciemniejszym niż poprzedni.
– Ewentualnie powtórzyć farbowanie według tej zasady.
– Na koniec utrwalić tak, jak opisano w punkcie 9.